Co to jest przyśpieszeniomierz ?
Komentarze: 3
Przyśpieszeniomierz to urządzenie, które mierzy odpowiednie przyspieszenie, zwanej także poczwórnym-przyspieszenie. Na przykład, akcelerometr na rakiecie przyspieszającej w przestrzeni będzie mierzyć szybkość zmian prędkości rakiety w stosunku do każdego inercjalnego układu odniesienia. Jednak właściwe przyspieszenie mierzone przez akcelerometr niekoniecznie jest przyspieszeniem współrzędnych (szybkość zmian prędkości). Zamiast tego jest przyspieszeniem związanym ze zjawiskiem masy doświadczanej przez dowolną masę w spoczynku w układzie odniesienia urządzenia przyspieszanego. Dla przykładu, w którym te rodzaje przyspieszenia się różnią, akcelerometr będzie mierzyć wartość w kierunku do góry, gdy pozostają nieruchomo na ziemi, bo masa na Ziemi ma masę m * g. Natomiast akcelerometr w grawitacyjnym swobodnym spadku w kierunku środka Ziemi będzie mierzyć wartość zero, bo chociaż jego prędkość wzrasta, to w spoczynkowym układzie odniesienia obiekty są w nieważkości.
Akcelerometr mierzy w ten sposób ciężar na jednostkę masy, ilość o wymiarach przyspieszenia, czasem określaną jako specjalna siła, lub siła G (choć nie jest to siła). Innym sposobem stwierdzenia jest to, że poprzez pomiar wagi, akcelerometr mierzy przyspieszenie swobodnego spadku w układzie odniesienia(inercjalne odniesienie) w stosunku do siebie(przyspieszeniometru). To wymierne przyspieszenie nie jest zwykłym przyspieszeniem Newtona (w trzech wymiarach), lecz cztero-przyspieszeniem, które jest przyspieszeniem z dala od ścieżki geodezyjnej w cztero-wymiarowej czasoprzestrzeni.
Większość akcelerometrów nie wyświetla wartości mierzonej, ale dostarcza go innym urządzeniom. Prawdziwe akcelerometry mają również praktyczne ograniczenia, m.in. jak szybko maja reagować na zmiany przyspieszenia, oraz takie że nie mogą reagować na zmiany powyżej pewnej częstotliwości zmian.
niezły wpis pozdrawiam
niezły wpis pozdrawiam
ciekawy artykuł. Pozdrawiam
Dodaj komentarz